سه شنبه, ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

دبیر مرکز داوری اتاق تعاون ایران: تایید بیش از ۹۰درصد آراء رسیدگی مرکز داوری اتاق تعاون توسط دستگاه قضایی

دبیر مرکز داوری اتاق تعاون ایران گفت: بیش از ۹۰ درصد پرونده های اختلاف بین تعاونی ها و اعضای آنها و یا تعاونی ها با یکدیگر که توسط مرکز داوری اتاق تعاون رسیدگی شده است،مورد تایید دستگاه قضایی است.
“محمد رنجبر” در نشست  با مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان و اعضای اتاق تعاون استان افزود: سال گذشته ۱۳ هزار پرونده توسط مراکز داوری اتاق ایران در سراسر کشور مورد رسیدگی قرار گرفت که برای ۹۰ درصد پرونده های رسیدگی شده حکم قطعی صادر شده است.
وی اضافه کرد: بیشتر شکایت های وارد به مراکز داوری مربوط به تعاونی های مسکن بوده که هیات مدیره ها به دلیل افزایش قیمت ها در سال های گذشته قادر به اجرای تعهدهای خود نیستند.
دبیر مرکز داوری اتاق تعاون ایران ابراز داشت: برخی تعاونی ها در پرداخت سودهای خود به اعضاء دچار مشکل هستند و بیشتر شکایت ها غیر مالی است.
رنجبر خاطر نشان کرد: دستگاه قضایی رسیدگی به پرونده های حوزه تعاون را به مراکز داوری تعاون واگذار کرده که این حجم ورودی پرونده ها به آن دستگاه را کاهش داده است.
وی یادآور شد: اجرای احکام صادره از سوی این هیات ها بر عهده دستگاه قضایی قرار داشته و اگر شاکی از حکم صادره ناراضی بوده و شکایتی داشته باشد توسط آن دستگاه مورد رسیدگی قرار می گیرد.
دبیر مرکز داوری اتاق تعاون ایران اضافه کرد: تشکیل این مراکز از سال گذشته در مراکز استان به صورت آزمایشی آغاز شده بود و داوران آنها را قضات بازنشسته ، وکلای دادگستری و آشنای به قانون های حوزه تعاون تشکیل می دهند.
وی یادآور شد: بندرعباس اولین مرکز استانی است که مرکز داوری آن به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز می کند که راه‌اندازی این مرکز موجب کاهش پرونده‌های مروری به قوه قضاییه و رسیدگی تخصصی‌تر پرونده‌های تعاونی می شود.