دوشنبه, ۱۵ مرداد ۱۳۹۷

در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان هرمزگان با حضور معاونت امور اقتصادی و بین الملل اتاق تعاون ایران، رئیس اتاق تعاون هرمزگان و رئیس میز کالای قطر در استان برگزار شد.

جلسه کارگروه آقای صیغمی
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون هرمزگان، سالاری رییس اتاق تعاون استان هرمزگان در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان گفت: با توجه به صدور کارت بازرگانی توسط اتاق تعاون هم انجام می شود خوشبختانه تا کنون از سمت ما یک تخلف هم گزارش نشده است. وی در خصوص برگزاری نمایشگاه ها گفت: بحث برگزاری نمایشگاه بین المللی مواد غذایی در دی ماه امسال مطرح است که با توجه به نوسانات ارزی نیازمند کمک دستگاه ها است.

رنجبر رییس میز کالای قطر در استان هرمزگان در کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان عنوان داشت: با اداره بندر لنگه جهت ایجاد خط کشتیرانی مسافری به قطر در حال تعبیه است. وی ادامه داد: در آمار سه ماهه سال ٩٧ نشان دهنده ی رشد صادرات به قطر است، کالاهای صادراتی مورد نیاز قیر نفتی،گوجه،بادمجان و.. است که نیازمند همکاری بیشتر دوستان حاضر در این عرصه است.

وی در خصوص زمینه های همکاری ایران و قطر تشریح کرد: حوزه های مختلف توسعه همکاری های ایران و قطر در محصولات کشاورزی و معدنی و صنعتی است، بحث گردشگری،پرواز به قطر در حال پیگیری است تا به سرانجام برسد.

بازار صادرات تقریبا شناسایی شده است.

محمد علی ضیغمی معاون امور اقتصادی و بین الملل اتاق تعاون ایران در کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان ابراز کرد: در سه ماه ی ابتدای سال طبق برنامه بودجه به صورت روزانه باید ٢میلیون ۴٠٠ هزار بشکه نفت فروخته شود که در این ٣ماهه ٢میلیون ۵٠٠ هزار بشکه فروخته ایم. وی گفت: وضعیت منابع ارزی و بودجه در سه ماهه ی اول وضعیت خوبی بوده و مشکلی وجود نداشته است، اما تکان ها و شرایط بازار به موضوع تصمیمات و شیوه ی مدیریت باز می گردد.

دکتر ضیغمی افزود: وقتی در بازار کالایی مورد تقاضا است و کالای مورد نظر وجود نداشته باشد نرخی هم وجود ندارد.

معاون اقتصادی اتاق تعاون ایران ادامه داد: شرایط تحریم و فضای موجود تنها با گذر زمان قابل حل است و باید ببینیم که چه می شود. در حوزه ی صادرات طبیعتا در همه ی جای دنیا با کاهش نرخ داخلی در مقابله ارز خارجی این حوزه را وارد رونق می کند، با یک چشم انداز بلند مدت وضعیت رقابت در صادرات استان قابل بهبود است.

وی در بخش دیگری به بازار قطر اشاره کرد و گفت: در حوزه ی بازار قطر که بازاری جدیدی برای کشور است استان هرمزگان به خوبی عمل کرده است و هرمزگان به عنوان مدیر این بخش شناخته می شود.