دوشنبه, ۲۳ مهر ۱۳۹۷

بخش تعاون جایگاه خود را پیدا کرده است/ سالاری را تعاونگر به معنای واقعی می دانم از درخواست تعاونگران برای ماندن دکتر همتی دراستانداری هرمزگان تا قدردانی سالاری از مدیرکل کار جهت واگذاری تمامی امورات به اتاق تعاون استاندار در این نشست با قدردانی از تلاش های مجموعه اتاق تعاون بیان کرد: تعاونگران فعالیت های متنوع، گسترده و بسیار خوبی در هرمزگان دارند و بخش تعاون جایگاه خود را پیدا هم اکنون پیدا کرده و سالاری به عنوان رییس اتاق عملکرد خوبی دارند و وی را تعاونگری به معنای واقعی می دانم.

دیدار با استاندار
به گزارش روابط عمومی اتاق تعاون هرمزگان دکتر فریدون همتی بخش تعاون در هرمزگان را بسیار فعال عنوان کرد و گفت:این بخش ۱۰ درصد از اقتصاد هرمزگان را تشکیل می دهد در حالی که میانگین کشوری این رقم، حدود پنج درصد است.
وی ادامه داد: ما تلاش می کنیم ضمن حمایت و حفظ تعاونی های موجود در هرمزگان، تعاونی های غیرفعال را نیز با کمک هایی که ارائه می دهیم، فعال نماییم.
استاندار هرمزگان افزود: بخش خصوصی و تعاون در اقتصاد نقش بسیار مهم و سازنده ای دارند و زحمات آنها قابل تقدیر است.
همتی تصریح کرد: در شرایط مهم و حساس جنگ اقتصادی با دشمنان، بخش خصوصی و تعاون در راستای کمک به اقتصاد کشور و بی اثر کردن تحریم ها، در حال نقش آفرینی هستند و این فعالیت ها به جامعه امید و نشاط می بخشد.
وی گفت: برای رفع مشکلات تعاونی ها تمامی تلاش خود را انجام خواهیم داد تا زمینه برای توسعه بیشتر فعالیت های آنها فراهم شود.
عباس سالاری رئیس اتاق هم در این نشست، واگذاری امورات تعاونی ها را به بخش تعاون مصداق بارز اجرای اصل ۴۴ دانست و گفت: این مهم پس از حضور دکتر همتی و دستور وی صورت گرفت و با پیگیری و همکاری جناب سلیمی مدیرکل کار و رفاه اجتماعی به عنوان نخستین استان کشور به سرانجام رسید که جای بسی قدردانی دارد.
سالاری اضافه کرد: در حوزه صادرات و واردات حدود ۳۰ شرکت تعاونی در استان هرمزگان وجود دارد که کارت بازرگانی خود را از اتاق تعاون دریافت کرده‌اند.
وی با بیان اینکه متولی صدور کارت بازرگانی دو اتاق است خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی مخصوص نهادهای خصوصی و اتاق تعاون مخصوص شرکت‌های تعاونی است.
وی با ابراز خرسندی از اینکه ۳۰ شرکت تعاونی تحت پوشش اتاق تعاون هیچ کدام نه فرار مالیاتی و نه ورود به بازارهای غیر رسمی صورت داشته اند تصریح کرد: دارایی تعاونی ها، سرمایه مردم است و همیشه هم از این سرمایه محافظت شده است.
رئیس اتاق تعاون به اقدام مثبتی که از زمان حضور دکتر همتی در هرمزگان انجام شد اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی مرکز داوری اتاق تعاون استان هرمزگان به عنوان اولین استان در سطح کشور قدم مبارکی بود که به حفظ شان تعاونگران و تسهیل در دادرسی منجر شده است.
سالاری تصریح کرد: مشکلات اساسی شرکت‌های تعاونی ما وجود پرونده‌های زیادی بوده که در محافل قضایی گاها دو سال یا سه سال مطرح بوده است و کار تعاونی را به عقب می‌انداخت.
وی تاکیدکرد: اتاق تعاون یک ظرفیت قانونی داشت که می‌تواند با ایجاد مرکز داوری پرونده‌ها را خود اتاق رسیدگی کند و در نتیجه منجر به صدور رای پرونده و جهت اجرای حکم ارجاع می‌شود.
سالاری با بیان اینکه قفل کار باز و گره اختلافات گشوده شدبیان کرد: تا کنون توانسته‌ایم حدود ۲۵۰ پرونده را از دادگاه بگیریم که تعدادی صلح و سازش کردند و مابقی آن رای صادر شد.
بهادر عضو هیئت رئیسه اتاق تعاون و مدیرعامل تعاونی مصرفی فرهنگیان نیزبا اظهار نگرانی از برخی شایعات منتشر شده در خصوص جابجایی استانداربه استانی دیگرخواستارماندگاری وی در استان شد وخطاب به وی گفت: برخی محبوب و برخی معروف می شوند آقای همتی شما محبوب اینجا شدید و دوست نداریم شایعات رفتن شما از استان واقعی باشد.
بهادر گفت: اتحادیه تعاونی‌های مصرف که در زمان جنگ، حرف اصلی را می‌زدند و دولت از این طریق کار می‌کرد.
امروزه نیز دولت تصمیم دارد مایحتاج عده‌ای را که به دلیل مشکلات و تحریم‌ها بوجود آمده است را از طریق همان تعاونی‌های مصرف تامین کند.
وی یادآور شد: در استان هرمزگان ۲۶ تعاونی داریم که حدود ۱۷ تعاونی فعال هستند که ۶۰ الی ۷۰ درصد از فعالین مربوط به تعاونی‌های فرهنگیان است.
به گفته وی مشکل خاصی در تعاونی‌های فرهنگیان به جز بحث موازی کاری ادارات آموزش و پرورش در کل استان هرمزگان وجود ندارد و اداره آموزش و پرورش حتی در ساختمان خود نیز فروشگاه می‌زنند و به بخش خصوصی اعطا می‌ کند و به شکلی تعاونی‌ها را دور می‌زنند.
اتحادیه تعاونی‌های مصرفی ما حدود ۱۵ سال پیش بابت زمینی که از راه و شهرسازی می‌خواست بگیرد مبلغی را به آنها پرداخت کرد و همه کارها برای تحویل گرفتن زمین انجام شد که در نهایت متوجه واگذاری این زمین به پمپ‌بنزین نرسیده به پلیس‌راه قدیم شدیم و در حال حاضر نیز این پمپ‌بنزین دایر است و بعد از آن هر چه تلاش برای دریافت جایگزین زمین صورت گرفت، موفق نشدیم و ۱۶ سال است که پول در حساب راه و شهرسازی بلوکه شده است و نه اقدام به پرداخت پول می‌کنند و نه زمین واگذار می‌شود و اکنون نیزاعلام می‌کنند که تنها از طریق مزایده این عمل صورت پذیر است.
رئیس اتحادیه تعاونی تریلی داران هم در این نشست دغدغه های رانندگان را مطرح کرد وافزود: علیرغم تخصیص تایر به کامیونداران اما هنوز رانندگان با این مشکل مواجهند.
وی افزود: دو هزارحلقه لاستیک برای ما ارسال شده است در حالی که بیش از هزار و ۵۰۰ دستگاه فقط کامیون حمل بار داریم و از دوهزار دستگاه تنها ۵۰۰ لاستیک تخصیص داده شده است.
وی تصریح کرد: حمل و نقل استان با این مقدار لاستیک راه نمی‌افتد و مقدار تخصیص داده شده برای لاستیک استان بسیار کم و فرسوده است که خطر جانی برای راننده کامیون و مردمی که در کنار جاده عبور و مرور می‌کنند وجود دارند.
به گفته رئیس اتحادیه تریلی داران دربسیاری از موارد ازتهران برای استان تصمیم‌گیری می‌شود و درخواست تفویض اختیاراتی داریم.
وی افزود: کامیون داران در تامین لوازم یدکی و روغن خود بسیار مشکل دارند و انتظار است با این همه خدماتی که بومیان کامیون‌دار انجام داده‌اند در پایانه بندرعباس سهمیه مشخصی برای کامیون‌داران بومی در نظر گرفته نشده است.
دریاپیما مدیرعامل تعاونی مرزنشینان هرمز نیز تحول عمرانی در جزیره هرمز را در یکسال اخیر با حمایتهای استاندار بی نظیر ذکر کرد و گفت: اقدامات خوبی شروع شده و امیدواریم ادامه پیدا کند، وی با انتقاد از تعطیلی معدن خاک سرخ که بخشی از اشتغال مردم هرمز به آن وابسته است خواستار تعیین تکلیف این معدن شد و تصریح کرد: فعالیت معدن خاک هرمز در ابهام است و مردم ۶۰ درصد در آن سهم دارند و انتظار داریم که هرچه زودترتعیین تکلیف شود.
مدیرعامل شرکت تعاونی بنکداران هم یکی دیگر از تعاونگران موفق استان با معرفی و بیان شرکت تعاونی بنکداران گفت: دستوراحداث جاده دسترسی مجتمع بنکداران اقدامی ماندگار و همت بلند دکترهمتی بود و باعث باور و انگیزه فعالیت دوباره بنکداران شد و این جاده دسترسی باعث شد که در غرفه‌ها هزینه صورت گیرد و سرمایه‌گذاری کنند و منجر به فعال شدن همه شده است.
عبدالمحمد حزنی با بیان اینکه یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان طی یک ماه هزینه اشتراک آب پرداخت شده است تصریح کرد: اما هنوز بامشکل آب و برق مواجهیم و درخواست تسریع پرداخت تسهیلات توسط بانک تجارت را داریم.
رییس انجمن شرکت های صنعت پخش هرمزگان بیان کرد: در مجموعه‌های شرکت‌های پخش حدود ۳۰ هزار مرکز توزیع در سراسر استان هرمزگان ارائه خدمات می‌کنند.
حزنی اضافه کرد: ۱۶۰ ناوگان حمل و نقلی در هفته گذشته با رایزنی‌هایی که شد دو جایگاه سوخت اختصاصی برای همکاران اختصاص یافت و در بحث مجتمع بنکداران حدود هزار و ۵۰۰ متر جاده دسترسی احداث شد و صمیمانه از استاندار قدردانی می شود.
وی بیان کرد: طی نشست‌هایی مقرر شد حدود ۶ میلیارد تومان تامین جهت سرعت بخشیدن به کار اختصاص گیرد بانک تجارت مدارک را جهت استعلام از تهران، دریافت کرده است و اگر این تامین اعتبار صورت گیرد به سرعت حدود یک ماه یا یک ماه و نیم این طرح آغاز خواهد شد و مرکز شهر واقعا نفس خواهد کشید.
گفتنی است: نشست دکتر همتی استاندار هرمزگان با جمعی از روسای اتحادیه های تعاونی و تعاونگران هرمزگان با متن و حاشیه هایی همراه بود. در این دیدار تمامی تعاونگران و روسای اتحادیه های حاضرمسایل و مشکلات خود را مطرح کردند و استاندار دستور داد تمامی درخواستها و مشکلات مکتوب جهت پیگیری ارایه شود و برخی را نیز در جلسه از طریق مدیران مربوطه رسیدگی کرد.