جمعه, ۸ اسفند ۱۳۹۳

عضویت اتاق تعاون را در مجامع بین المللی درنظر داریم

عضویت اتاق تعاون را در مجامع بین المللی درنظر داریم

معاونت امور بین الملل اتاق تعاون ایران تاکید کرد: درعرصه رقابت و بهره گیری از شرایط بین المللی و به منظور استفاده از فرصت ها، نیازمند مولفه های موثری هستیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، ذکریا متولی درگفت و گو با خبرنگار ما با بیان مطلب فوق افزود: شناخت محیط بین المللی، ایجاد مراودات بین المللی و استفاده از فرصت های بین المللی، سه مولفه مورد نیاز هستند و بدون وجود این مولفه ها امکان کار وجود ندارد.
وی با اشاره به انتخاب اعضای هیئت رئیسه جدید اتاق تعاون، بر تدوین برنامه و راهکار پیشبرد اقدامات در سال جدید تاکید کرد.
متولی بیان داشت: یکی از کارها در این زمینه، فراهم کردن شرایط لازم برای حضور اتاق های تعاون درعرصه های اقتصادی بین المللی و حضور فعال در بازارها و رویدادها و نشست های بین المللی است تا به واسطه این حضور، از مولفه سوم به نفع نظام تعاون بهره گیریم.
معاونت امور بین الملل اتاق تعاون اظهار داشت: بر اساس این مولفه ها، عضویت فعال و موثر در مجامع اقتصادی بین المللی را درنظر داریم.
وی در ادامه به ۲ ساختار حقوقی منطقه ای فعال اکو و D 8 اشاره کرد و گفت: در سازمان اکو کشورهای ایران، ترکیه، پاکستان، افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، آذربایجان، قزاقستان، و قرقیزستان مشارکت دارند و اهداف این سازمان، گسترش تجارت فرامنطقه ای و ادغام تجارت کشورهای منطقه با تجارت جهانی است.
متولی تاکید کرد: اگر اتاق تعاون به عضویت فعال و موثر سازمان همکاری اقتصادی اکو در بیاید، می توانیم از این فرصت در زمنیه های تجارت، ارتباطات، گردشگری، حمل و نقل استفاده کنیم.
وی اعلام کرد: تاکنون پیگیری ها و مکاتبات لازم در این زمینه انجام شده است.
معاونت امور بین الملل اتاق تعاون در توضیح ساختار دوم گفت: در سازمان۸ D کشورهای ایران، بنگلادش، اندونزی، مصر، نیجریه، مالزی عضوهستند و در سال ۱۳۷۵ نخست وزیر ترکیه پیشنهاد تشکیل آن را داد؛ این سازمان مانند سازمان کنفرانس اسلامی عمل می کند و اهداف آن در زمینه های مختلف اقتصادی و اجتماعی است و برای عضویت اتاق تعاون در این سازمان پیگیری های لازم با دبیر کل آن انجام شده است.
متولی از ملاقات معاونت امور بین الملل اتاق تعاون با مدیر کل سازمان بین المللی کار و مسئول بخش تعاون این سازمان خبر داد و تاکید کرد: قصد ما این بوده است تا مراودات بین المللی خود را با سازمان مذکور افزایش دهیم تا از ظرفیت ها به نفع اتاق تعاون استفاده کنیم.
وی اعلام کرد: اتاق تعاون در سال گذشته میلادی عضویت در کمیته جوانان، کمیته منابع انسانی، گردشگری و کمیته مصرف اتحادیه بین المللی تعاون را کسب کرد.
معاونت امور بین الملل اتاق تعاون یاد آور شد: این اتاق پیشنهاد تدوین استراتژی همکاری تجاری بین تعاونی های دنیا را به هیئت مدیره این سازمان ارائه کرده و درصدد اجرایی کردن آن است.
متولی بیان داشت: اتاق تعاون با همکاری ICA_ ROAP کارگاهی را برای استفاده از ظرفیت بانوان فعال نظام تعاون در تهران برگزار کرده است.
وی در توضیح برنامه های این معاونت به موارد حضور فعال و مؤثر در کنفرانس ها و اجلاس ها و مجامع منطقه ای و بین المللی، حضور در نمایشگاه های منطقه ای و بین المللی، اعزام هیأت های تجاری به خارج از کشور، انعقاد MOU با سایر تعاونیها و کنفدراسیون های کشورهای عضو ICA. ، دعوت از سفرای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور جهت تشریح و تبین اقتصاد کشور متوقف فیه و ایجاد مراودات اقتصادی بیشتر بخش تعاون دو کشور، حضور در کمیسیون های مشترک اقتصادی با سایر کشورها، در خواست و پیگیری جهت اخذ مناقصات و مزایده های بین المللی در زمینه های مختلف اقتصادی خارج از کشور، کسب کرسی های مدیریتی و عضویت در هیئت مدیره اتحادیه بین المللی تعاون، تمهید زمینه های انجام قرارداهای تجاری بین طرفین تجاری و ایجاد و راه اندازی دفاتر تجاری اتاق تعاون ایران در کشورهای هدف اشاره کرد.
معاونت امور بین الملل اتاق تعاون در ادامه یکی از مهمترین و اصلی ترین وظایف بخش بین الملل را فراهم کردن شرایط لازم جهت حضور بخش تعاون در عرصه های بین المللی، به ویژه حضور فعال در بازارهای بین المللی و حضور در رویدادها و نشست های اقتصادی جهان ذکر کرد که در این راستا حمایت و هدایت تعاونی هایی که دارای توان صادراتی قوی اند در عرصه های یاد شده از اهمیت فراوانی برخوردار است.
وی در توضیح فعالیت های کوتاه مدت که می تواند جهت شکوفا شدن اتاق و بخش تعاون انجام پذیرند، به تشکیل نشست هم اندیشی حوزه بین الملل، تشکیل کمیته اعضای اتحادیه بین المللی تعاون، مکاتبه و مذاکره با سفارت خانه های خارجی مستقر در تهران، تهیه CD و بروشور جامع به زبان انگلیسی از اتاق تعاون کشور و معرفی جایگاه قانونی اتاق تعاون و توانمندی های بخش تعاون و ارسال آن به سفارت خانه ها و نهاد های بین المللی و ارائه به میهمانان و میزبانان اتاق تعاون، نشست بازنگری در ارتباط تعاونی های ایران با ICA، اعزام هیئت اتاق تعاون به کشورهای مختلف جهت بازدید از تعاونی های موفق آن کشور ها و آشنایی با روش های موفق آن ها اشاره کرد.
متولی تاکید کرد: با اقداماتی مثل ایجاد بانک اطلاعاتی از تعاونی های صادراتی کشور برنامه ریزی جهت کسب جدیدترین قوانین صادراتی کشورها، شناسایی بازارهای کشورهای هدف و بازاریابی برای محصولات رقابتی بخش تعاون می توان به گسترش فعالیت هان بین المللی در اتاق تعاون ادامه داد.
این مقام مسئول اتاق تعاون بیان داشت: فعالیت معاونت بین الملل اتاق تعاون ایران در دو حوزه تجارت بین الملل و تعامل با سازمان ها و نهادهای بین المللی گسترش می یابد.
وی یادآور شد: با فعالیت هایی از جمله برقراری و گسترش رابطه با تعاونی های کشورهای مختلف، تایید گواهی مبدا از نقطه نظر صحت و سقم اطلاعات مندرج در آنها، معرفی تعاونی های متقاضی جهت اخذ روادید خروج از کشور، دریافت نقطه نظرات سفرای کشورمان در کشورهای خارجی و دریافت نقطه نظرات سفرای کشورمان در کشورهای خارجی معاونت بین الملل اتاق تعاون کشور می تواند نقش بارزی در انجام وظایف محوله قانونی خود ایفا کند.